Glow Benchmark

Five PDRN Creams Compared by Price, Source, and Label Disclosure: A Guide for Label Readers

6 min read Updated

Best way to compare PDRN creams: start with the package price per volume, then read the source and amount statements separately.

  • Abib PDRN intensive cream states 1.5% salmon DNA-derived PDRN, and also expresses it as 15,000 ppm.
  • Abib PDRN Volume fill-it Booster crème lists 15,000 ppm PDRN plus 10,000 ppm Volufiline.
  • Anua names salmon DNA as its PDRN source; Medicube lists salmon and vegan Rose PDRN options.

Wide price gaps between PDRN creams make sense only after separating three questions: how much product is in the package, what the maker says about its PDRN source and amount, and what else the formula includes. For the value decision, compare package cost per volume first, then weigh PDRN source, stated amount, texture, and other listed ingredients as separate formula preferences.

For shoppers who prioritize a clearly stated PDRN amount, Abib has two distinct candidates. The PDRN intensive cream identifies salmon DNA-derived PDRN and states 1.5%; the separate PDRN Volume fill-it Booster crème lists PDRN at 15,000 ppm and Volufiline at 10,000 ppm. The remaining choices offer different disclosure styles: REJURAN describes c-PDRN®, Anua names salmon DNA, and Medicube offers Salmon DNA PDRN and Rose PDRN (Vegan) options.

Compare the five listings on price and label detail

The table records the official U.S. listing details gathered for this comparison on October 2, 2026. The products use different package and pricing displays, so a package price becomes comparable only after dividing it by the stated net volume. The price-per-volume figure appears when a listing provides both package size and price.

Cream Package size, price display, and price per 100 ml Maker-stated PDRN source and amount Other listed formula details and page status
Abib PDRN intensive cream Salmon DNA-derived PDRN, 1.5% (also stated as 15,000 ppm). Ceramides, panthenol, peptides, and hyaluronic acid are listed.
Abib PDRN Volume fill-it Booster crème 30 ml; $23.80 displayed with $28.00 struck through; $79.33 per 100 ml at the displayed price. Salmon DNA PDRN, 15,000 ppm; Volufiline, 10,000 ppm. Retinal and peptides appear in the ingredient list; Add to Cart is shown.
REJURAN Nutritive Cream One-time $43.20; regular $54.00; subscription $38.02. c-PDRN®, which REJURAN describes as a “marine growth factor.” The maker describes a rich, nourishing cream and highlights hydration, firmness, and elasticity; Add to Cart is shown.
Anua PDRN Hyaluronic Acid 100 Moisturizing Cream $31.00 sale price; Add to cart shown. PDRN derived from salmon DNA; “100” appears in the product name. The ingredient list names Sodium DNA, squalane, niacinamide, hydrolyzed collagen, and several hyaluronic-acid forms.
Medicube PDRN Pink Peptide Cream 50 ml; $26 displayed with $27 shown as a struck-through reference; $52 per 100 ml. The U.S. collection lists the Salmon DNA option as out of stock. Salmon DNA PDRN or Rose PDRN (Vegan). Niacinamide, rose extract, ceramides, peptides, and hyaluronic-acid forms are listed.

Calculate price per 100 ml by dividing the displayed package price by the net volume in milliliters, then multiplying by 100.

What Abib’s intensive cream discloses

Abib’s PDRN intensive cream description explicitly names salmon DNA-derived PDRN and gives a 1.5% amount. Another line in the listing expresses the PDRN as 15,000 ppm, so this product offers two versions of its amount disclosure.

Those figures have the same numeric value after a straightforward unit conversion: 1.5% equals 15,000 parts per million.

Abib also describes the cream as containing ceramides, panthenol, peptides, and hyaluronic acid. That matters for shoppers comparing the full moisturizer formula rather than choosing by PDRN alone. The product is the better fit within this shortlist for someone who wants a regular cream with an explicit salmon-derived source and a percentage disclosure.

Why the Booster crème is its own candidate

The PDRN Volume fill-it Booster crème lists 15,000 ppm PDRN and 10,000 ppm Volufiline. Abib positions it as a targeted formula for the look of hollow areas and elasticity, and the ingredient list includes retinal and peptides as additional formula components.

That different combination gives the Booster crème a distinct role from Abib’s intensive cream. It suits a shopper comparing a targeted cream with several named actives and a numeric PDRN statement; the intensive cream suits someone seeking a moisturizer-style formula with the salmon-derived source and 1.5% declaration.

What REJURAN says about c-PDRN®

REJURAN’s Nutritive Cream page describes c-PDRN® as “a marine growth factor” and says it helps reduce the appearance of fine lines and wrinkles. The product description also highlights moisture, firmness, elasticity, and a rich, nourishing cream texture.

Choose REJURAN Nutritive Cream when its branded c-PDRN® wording and rich texture suit your preference; choose Abib intensive cream when an explicit salmon-DNA-derived percentage is your label priority.

How Anua handles source and amount wording

Anua’s PDRN Hyaluronic Acid 100 Moisturizing Cream page says its PDRN is derived from salmon DNA and displays a $31.00 sale price. Anua uses “100” in the product name, and its page separately identifies salmon DNA as the PDRN source and Sodium DNA in the ingredient list.

Anua’s ingredient list names Sodium DNA and a broad hyaluronic-acid group, including Sodium Hyaluronate, Hyaluronic Acid, Hydrolyzed Hyaluronic Acid, and Sodium Acetylated Hyaluronate. It also lists squalane, glycerin, niacinamide, and hydrolyzed collagen. This makes Anua a reasonable shortlist choice for shoppers who prioritize a salmon-source statement alongside a moisture-focused ingredient list, rather than a numeric PDRN amount.

Which source options appear on Medicube’s listing

Medicube’s PDRN Pink Peptide Cream page lists Salmon DNA PDRN and Rose PDRN (Vegan) as formula choices. Its product text describes salmon-derived PDRN, while the official U.S. collection listing displays $26 and marks the Salmon DNA option out of stock.

The two source options help shoppers make a preference-based choice: the salmon option names an animal-derived source, while the Rose PDRN option is labeled vegan.

It names niacinamide, rose extract, multiple ceramides, peptides, and several hyaluronic-acid forms.

What ingredient lists and amount statements tell you

The U.S. cosmetic ingredient-labeling rule, 21 CFR § 701.3, says package labels declare ingredients in descending order of predominance, subject to specified exceptions. An ingredient list therefore helps readers identify named ingredients and their relative order; a separate percentage or ppm statement gives a maker-stated amount.

The eCFR ingredient-labeling rule governs ingredient names and order; Abib’s intensive cream description separately states its PDRN amount as 1.5% and 15,000 ppm. It also keeps a number in a product name, such as Anua’s “100,” separate from a concentration statement unless the maker defines that number. In these five listings, Abib’s two products give explicit PDRN quantities; Anua and Medicube provide source wording, while REJURAN uses its c-PDRN® term and “marine” description.

A stated PDRN amount helps a shopper shortlist by label preference; compare unit price, texture, and the rest of the formula separately for value and routine fit.

Choose by the detail you value most

  • For an explicit salmon-derived PDRN percentage: Choose Abib PDRN intensive cream. Its maker states 1.5% and also lists 15,000 ppm.
  • For PDRN plus a separately quantified second ingredient: Choose Abib PDRN Volume fill-it Booster crème. Its listing gives 15,000 ppm PDRN and 10,000 ppm Volufiline, plus the documented 30 ml package and $23.80 displayed price.
  • For a salmon-source statement with a hydrating ingredient list: Consider Anua. The product page names salmon DNA-derived PDRN and lists several hyaluronic-acid forms.
  • For a vegan-labeled PDRN option: Consider Medicube’s Rose PDRN option. The product page lists it alongside Salmon DNA PDRN, and the U.S. collection displays the salmon option as out of stock.
  • For a branded c-PDRN cream with a rich texture description: Consider REJURAN Nutritive Cream. Its maker calls c-PDRN® a marine growth factor and emphasizes a nourishing cream format.

Calculate price per 100 ml only after those details match, then use source and quantity statements to distinguish the formulas rather than treating price as a performance grade.

FAQ

Does 1.5% equal 15,000 ppm?

Yes. The unit conversion is 1.5% = 15,000 ppm, and Abib’s intensive cream description uses both forms for its salmon DNA-derived PDRN amount.

Does Anua’s “100” mean the cream contains 100 ppm PDRN?

The page uses “100” in the product name and identifies salmon DNA as the PDRN source; its ingredient list includes Sodium DNA. Anua’s cited description identifies salmon DNA as the PDRN source, so use a concentration figure only when the product page states its unit and meaning.

Is the Booster crème cheaper per milliliter than all four alternatives?

No. The Medicube cream page lists 50 ml and its U.S. collection displays $26, or $52 per 100 ml; the Abib Booster listing shows 30 ml and $23.80, or $79.33 per 100 ml.

Which cream is the strongest value?

For quantified disclosure, Abib intensive cream states 1.5% PDRN (15,000 ppm); for a lower documented unit price, Medicube’s $26 display for 50 ml calculates to $52 per 100 ml. Choose by matched package cost first, then weigh whether a stated source, a disclosed PDRN amount, vegan labeling, or a broader set of listed ingredients best fits your preferences.